Langırt Nedir ?

Langırt, dikdörtgen bir masa üzerinde belirli sayıda oyuncu bebekleriyle birleşen çubukları yöneterek küçük topları kale deliklerine sokmak veya bu kale deliklerine girmesini önlemek amacına dayanan diğer adı masa futbolu olan bir oyundur.Masa futbolu (ya da Langırt) hepimizin bildiği futboldan yola çıkılarak tasarlanan bir masa oyunudur.Aynı zamanda langırt (masa futbolu) bir spordur.

Langırt Tarihçesi

İspanyol Alejandro Finisterre ve Fransız Lucien Rosengart langırtı icat etme konusunda iddia da bulunsalar da bu zamana kadar kimse masa futbolunun doğuş yeri ve zamanı ile ilgili sağlam bir kanıtlama tezi bulamamıştır.Bu bilginin yanında ilk langırt patentleri 1890'lara kadar sürmektedir.

Türkiye’de Langırt

Ülkemizde langırt yasak fakat Uluslar arası Langırt Federasyon’una üye olan ülkelerden birisidir.Türkiye'ye ilk langırt makineleri sinema yönetmeni olan Ertem Eğilmez tarafından getirtilmiştir.İş hayatına cep kitapları işiyle atılan Eğilmez bu işinde başarısızlığa uğradıktan sonra sinema sektörüne girmeden önce Türkiye'nin ilk langırt makinelerini getirtti.

Dünya’da Langırt

Langırta hak ettiği değeri veren ve olimpiyat sporu olması için birçok faaliyet gösteren Fransa'nın da içinde bulunduğu Avrupa ülkelerinde langırt ligleri ve birçok turnuva organize edilmektedir. Müsabakalar Avrupa'da 1940’lar ve 1950’lerden bu yana gerçekleştirilmektedir. Ama profesyonel langırt döngüleri ve yüksek ödüllü langırt şampiyonaları Amerika Birleşik Devletleri'nden Lee Peppard'ın çabaları sayesinde ortaya çıkmıştır. Dünyada birçok sayıda yerel lig mevcut olup bar oyuncuları ile turnuva oyuncuları arasında belli teknik farklılıkları olduğu farkedilmiştir. İngiltere'de son zamanlarda ulusal lig oluşturulmuş ve  üniversiteler arası bir lig de hayata geçirilmiştir.

Oyun Nasıl Başlar ?

Oyuna başlamak için topların bulunduğu hazneden bir top alınarak masanın uzun kenarında bulunan delikten oyunun içine dahil edilip oyuna başlanabilir.Langırtta (masa futbolu) amaç bebekleri kullanarak hücumsal tekniklerle rakip kaleye gol atmaktır.

Oyun Nasıl Oynanır ?

Oyuncular döner çubuklara monte haldeki bebekleri kullanarak topu rakibin kalesine sokmaya çalışırlar.Temel hareketler arasında topu bir çubuktaki bebeklerden aynı çubuktaki diğer bebeklere ya da başka bir çubuktaki bebeklere geçirmek olarak tanımlanan "pas atma" ve rakibin kalesine topu sokmak için gerçekleştirilen vuruş anlamında "şut çekme" bulunmaktadır.Önceden belirlenmiş gol sayısına önce ulaşan takım kazanan olarak belirtilir. Bu sayı genellikle 5 ya da 7 gol olarak belirlenmektedir.

Oyunun Kuralları

Oyun içinde kaleye giren her top gol sayılmaktadır; ama golü atan takımın oyun sırasında herhangi bir kuralı ihlal etmiş olması ya da oyun sırasında gol olana dek topun rakibin hiçbir bebeğine dokunmamış olması istisna olarak belirlenir.Oyun sırasında fırfır yapmak kurallara uygun değildir.Fırfır: masada bulunan bebeklerin 360 derece hiç durmadan döndürülmesine denir